Buča vai rokasspiediens?

Viegla, gaisīga buča uz vaiga vai tikai rokasspiediens? Droši vien pareizā atbilde slēpjas tajā, ar ko sasveicināties, ar kādu mērķi un kādā kultūrā.

Vai katram no mums ir nācies uz brīdi apjukt, kad, satiekot kādu paziņu, sniedzat sveicienam roku, taču viņš jūs pievelk klāt, lai noskūpstītu uz vaiga. Jūs neesat sagatavojies šādam draudzīgi familiāram sveicienam, kā arī neesat gatavs ciešam fiziskam kontaktam. Taču, ja jūsu draugs vai kāds tuvinieks sveicinātu jūs ar smaidu, priecīgi sasveicinātos un viegli pieskartos plecam, lai pievilktu jūs tuvāk, piekļautu savu vaigu jūsu vaigam un iedotu gaisa buču – vai tas būtu pieņemamāk? Un ko tad, ja šis gaisa skūpsts tiktu atkārtots uz kreisā vaiga? Šādas bučas uz vaiga kļūst arvien pieņemamākas visdažādākajos sabiedrības slāņos. Bieži vien komplektā ar rokasspiedienu.

Latviju es pirmo reizi apciemoju 1983.gadā. Mani radinieki nedeva gaisa bučas, mēs sarokojāmies. Uz Latviju es pārcēlos 1999.gadā, mēs joprojām neapmainījāmies gaisa bučām, bet gan paspiedām viens otram rokas. Un tad pēkšņi parādījās “čau, čau” un draugi sāka bučoties. Kāpēc? Vai iemesls bija vēlme pēc iespējas ātrāk iekļauties Eiropas tradīcijās, vai arī parādīt izsmalcinātības līmeni? Bet Lielbritānijā un ASV joprojām draugi satiekoties vienkārši paspiež rokas vai iedot buču uz viena vaiga. Atšķirībā no francūžiem, kuri gatavi sabučot katru satikto – bet arī tas atkarīgs no katra atsevišķa cilvēka, kā arī viņa dzimtā reģiona.

Ja rodas šaubas par gaisa skūpsta nepieciešamību, ir prātīgi atcerēties, ka šī sveiciena galvenais mērķis ir izrādīt godīgumu, draudzīgumu un cieņu. Eksaltēti izsaucieni kā “vai, mīļā draudzenīte, beidzot tiekamies, tik ilgi neesam redzējušās” var šķist pārāk teatrāli.

Pieņemšanu laikā man bieži vien jānotīra lūpukrāsa no vīra vaiga – pēdas pārāk entuziastiskiem gaisa skūpstiem. Un ko darīt, ja ierodas lielāks draugu bariņš? Mēģināt sabučot katru? Droši vien, ka jā. Tad pēkšņi saprotat, ka šajā draugu bariņā ir kāds nepazīstams – hmm, un ko tagad? Ar sirsnīgu rokasspiedienu, vienlaikus iepazīstinot ar sevi, būs gana. To, vai nākošreiz tā būs gaisa buča vai rokasspiediens, paši sapratīsiet.

Un ko tad, ja kungs skūpsta dāmas roku? Vienkārši pasakiet “paldies”, jo šis žests jūs ir aizkustinājis. Vai arī pasmaidiet un laipni sasveicinieties.

Visbeidzot, ir viena lieta, ko es patiešām silti iesaku. Izvairieties no skūpstiem uz lūpām. Pat, ja manāt, ka lūpas bīstami tuvojas jūsu mutei, vienkārši pagrieziet galvu, lai buča nokļūtu uz vaiga.